İzledim: O.Z.

0

pek değerli arkadaşlar, yazılarımızı takip edenler ve henüz sitemizle yeni tanışanlar. bende burada yeni yazmaya başlıyorum bu sebeple sizlere söyleceğim ilk şey şu: MERHABA!

ilk yazımda benim anlatmaya, eee haliyle sizinde okumaya nail olacağınız ve sanırım takipçisi veya izlemek isteyipte zamanını heba etmek istemeyenler hariç pekde değerli olmayan birşey hakkında yazacağım. bu hapishanede geçen suç dünyasını ve bu suç dünyasının sadece dış dünyayla yetinmeyip hapishanelerde bile hüküm sürmek istemesini en iyi şekilde anlattığını düşündüğüm bir dizi: O.Z!

O.Z 1997-2003 yılları arasında 6 sezon sürmüş Amerikan yapımı ve daha önce de söylediğim gibi esas konusu suç olan fakat fikrimce içinde dram konusunuda barındıran bir dizi. Ve en önemlisi O.Z hayat, insanlar hakkında düşündürmeyi başaran nadir dizilerden. O.Z dizisinde cezaevi içerisinde müslümanları, siyahileri, meksikalıları, italyan mafyasını, nazileri, irlandalıları, motor çeteleri, gaylerin arasında geçen hüküm sürme savaşını ele alıyor. bunların dışında hiç bir gruba ait olmayan bağımsız olarak suça bulaşmış olanlar var ki onlarında vay haline. çünkü çok kısa süre de ya bir grubun fahişesi oluyor ya da herhangi bir grup onu birisini öldürmek için kullanıyor bakın en iyi ihtimal olarak ölüyor. bu kişilerden biri de tobias beecher. bu arkadaş için oldukça üzüleceksiniz çok fazla spoiler vermeden anlatmaya çalışıyorum. fakat yine de tobias beecher’i hafife almanızı tavsiye etmem.

O.Z uyusturucu, sex, rüşvet, ırkçılık konularını en etkili ve çarpıcı şekilde ele alıyor. dizimizde öne çıkan karakterleri şöyle sıralayabilirim. Augustus Hill her bölümde yaşanan olaylar hakkında bilgiler veren engelli mahkum. Kareem Said uyusturucuya, öldürmeye, mahkumlar arasındaki cinsel ilişkiye karşı siyasi bir suçlu ve medyanın tanıdığı dışarıda önemli bağlantıları olan müslümanların lideri. Ryan O’Reily, aslında sadece kendisini düşünen kurnazlığı ve hayatta kalma becerisiyle ön plana çıkan bana göre dağınık olan irlandalıların arasında sözü geçen kişi.
Vern Schillinger, gerçek bir nazi, uyusturucuya ve saf alman ırkından olmayan herkese karşı duruyor erkek erkeğe ilişkiye giren hatta en çok tecavüz eden nazilerin lideri. Simon Adebisi, ilk sezonda veya bir kaç bölüm haricinde siyahilerin liderliğini üstleniyor, simon oldukça acımasız, uyusturucu bağımlısı ve sekse düşkün hatta bir bölümde kendisini öldürmeye çalışan mafya liderine tecavüz ediyor. ilerleyen sezonlarda çok büyük değişikler göstericek kişi aynı zamanda.Miguel Alvarez, latinlerin aslında daha çok meksikalıların kısa bir süre liderliğini yapıyor ama babası ve dedesi O.Z‘da hücrede hapsi alan mahkumlar. aslında miguel’de deliliği ve hayatta kalma beceriyle ön plana çıkıyor miguel acımasız ama aynı zamanda da pişman olan bir karaktere sahip. Tobias Beecher, bağımsız olarak O.Z‘a girmiş ve hayatı büsbütün değişmiş Vern Schillinger tarafından defalarca tecavüze uğramış ağır şeyler yaşamış fakat en sonunda delirerek aldığı intikamlar sayesinde kimsenin kendisine bulaşmak istemediği kişi. O.Z’da en çok ona üzüleceğinizi garanti ederim.

bunların dışında da neredeyse her bölüm çok farklı karakterler diziye giriyor ve hepsinin hangi suçtan girdiğini ve ne kadar ceza aldığı gösteriliyor. ilk yazımda sözü daha fazla uzatmak istemiyorum açıkcası O.Z  benim bugüne kadar izlediğim en iyi hapishane ve suçu ele alan dizi. imdb puanı: 8.8 olan O.Z izlemenizi kesinlikle tavsiye ettiğim sadece izleyip geçmeyeceğiniz hayat, insanlar ve inançlar hakkındada derin düşüncelere dalacağınız enfes dizidir.

CEVAP VER